ستاره شناسي، نرم افزار نجومي تشتر، دانلود نرم افزار
نمودار اصلی و سیستم خانه ها
نويسنده : احسان خازنی
تاريخ : 1390/06/06
سطح : مقدماتي
 نمودار اصلی نشان دهنده وضعیت سیارات در خانه ها و بروج است. این نمودار در نسخه اول نرم افزار تشتر فقط  به صورت نمودار برجی  موجود بود. در نگارش دوم نرم افزار تشتر وضعیت خانه ای سیارات نیز نمایش داده می شود.  تفاوتهای این دو سیستم به این شرح است: 
 
در جیوتیش بعد از اینکه لاگنا تعیین شد همه بروج به توالی در خانه های دوازده گانه چیده می شوند. به این ترتیب تنها حضور یک سیاره در یک برج کافی است تا آن سیاره را در خانه هم شماره آن برج بنویسند.  به این حالت نمودار برجی یا Rasi Kundali  می گویند. این نوع نمایش در تمام نرم افزار های جیوتیش مرسوم است. 
 
اما در حالتی دیگر می دانیم که همیشه تمام یک برج در یک خانه قرار نمی گیرد. در مورد سیستمهای خانه ای در ادامه توضیح داده خواهد شد ولی در اینجا تنها اشاره می کنیم که در بعضی از سیستم ها خانه ها مساوی و در بعضی دیگر نا مساوی در نظر گرفته می شوند.  با این شرط :
- گاهی برجی در دو خانه قرار دارد.(نیمی در یک خانه و نیمی در خانه دیگر)
- گاهی دو  جزء از  دو برج در یک خانه قرار دارند.
- گاهی یک برج کامل  و دو جزء از دو برج دیگر در یک خانه قرار دارند (زمانی که خانه بیشتر از 30 درجه می شود)
 
به این ترتیب خانه سیاره می تواند تا دو خانه جابجا شود. به این حالت نمودار خانه ای یا Bhava Kundali می گویند. 
 
در نرم افزار تشتر نمودار پیش فرض نمودار برجی است. اگر روی نمودار اصلی «کلیک راست کنید» منویی ظاهر می شود که به شما امکان انتخاب سیستم خانه ای یا برجی را می دهد. 
 
اگر نیاز به استفاده همزمان سیستم خانه ای و برجی دارید می توانید یکی از سیستم ها را در نمودار اصلی و دیگری را روی یکی از پنجره ها انتخاب کنید.  روی عنوان یکی از پنجره ها «کلیک راست کنید» و گزینه Rasi Chart یا Bhava Chart  را انتخاب کنید. 
 
اخطار :‌ توجه داشته باشید در تنظیمات برنامه حتما نوع سیستم خانه ای مناسب را انتخاب کنید در غیر این  صورت محاسبات شما با خطا مواجه خواهد شد.
برای این کار به منوی تنظیمات رفته و گزینه تنظیمات اصلی را انتخاب کنید. در کادر پایین سیستم خانه ای مورد نظر را انتخاب و تایید کنید. سپس یک بار برنامه را ببندید و دوباره باز کنید. تا تغییرات اعمال شود. 
 
نرم افزار تشتر 14 سیستم خانه ای را محاسبه می کند. اینکه کدام سیستم را استفاده می کنید بستگی به سلیقه و تجربه و متد آموزشی مدرس شما دارد. با این حال توضیح مختصری در این مورد ذکر می شود.
 
منجمین غربی و اسلامی بدایت خانه اول را افق شرق می دانند و آنرا طالع می نامند.
منجمین هندی افق شرق را درجه پانزدهم از طالع می دانند. یعنی خانه اول 15 درجه قبل و 15 درجه بعد از درجه طالع درنظر گرفته می شود.
 
منجمین ودیک اصیل  از سیستم خانه های مساوی استفاده می کنند. منجمین متاخر مثل کریشنامورتی به پیروی از غربی ها  از سیستم خانه های پلاسیدوس بهره می برند.
 
 منجمین هرمسی  که از سیستم دایره البروج تیکوبراهه استفاده می کنند از سیستم خانه های فرفریویس استفاده می کنند. برخی از منجمین غربی از سیستم خانه های مساوی و برخی از سیستم خانه های نامساوی استفاده می کنند اما بیشتر منجمین معاصر سیستم خانه های پلاسیدوس را برگزیده اند. مورین نیز سیستمی از خانه ها را معرفی کرد که چندان مورد استقبال قرار نگرفت. سیستمهای دیگر غربی محبوبیت فراگیر ندارند اما در بازه های زمانی توسط منجمین خاصی استفاده شده اند. 
 
در تسویه البیوت اسلامی صرف نظر از اختلاف آراء  محاسبات سیستم پلاسیدوس با آنچه در رساله های اخوان الصفاء آمده است همسان است. بجز آن سیستمهای کامپانوس و عزیزالدین القبیصی نیز با اندکی تفاوت درمتون مختلف اسلامی آمده است. 
 
نظرات
نظرات شما پس از تاييد مدير نمايش داده مي شوند
نام و نام خانوادگي*
پست الکترونيک
متن *
لطفا نام خود را به درستي وارد کنيد
لطفا متن پيغام خود را وارد کنيد
لطفا صحت کد امنيتي را بررسي کنيد
تصوير کد امنيتي
ستاره شناسي، نرم افزار نجومي تشتر، دانلود نرم افزار ستاره شناسي، نرم افزار نجومي تشتر، دانلود نرم افزار
کد امنيتي
ورود کاربران
نام کاربري :

رمز عبور :

مرا به خاطر بسپار
رمز خود را فراموش کرده ام
ÓÊÇÑå ÔäÇÓí¡ äÑã ÇÝÒÇÑ äÌæãí ÊÔÊÑ¡ ÏÇäáæÏ äÑã ÇÝÒÇÑ
گروههاي مقالات

مقالات مرتبط