بسم الله الرحمن الرحیم
 
اخترشناسی واژه ای کوچک برای مفهومی بسیار عظیم است. دانشی که تقریبا در تمام علوم، فنون، باورها و تفکرات انسان از آغاز تا کنون تاثیر گذار بوده است. تقریبا هیچ علمی از فیزیک و شیمی و روانشناسی تا ژنتیک و زیست شناسی و موسیقی و ادبیات از تاثیرات این دانش بی بهره نبوده است. انگیزه اصلی پیشرفت علومی همچون ریاضی و هندسه بیش از هر چیز برای حل معماهای نجومی بوده است و تقریبا هیچ دانشمند بزرگی نبوده است که از این علم بی بهره بوده باشد.
  
با اینکه بنیان و ریشه های این دانش در همه جای دنیا یکسان است اما کیفیت آن نزد اقوام مختلف متفاوت است. این دانش نزد هندوان جیوتیش شاسترا یا به اختصار جیوتیش نامیده می شود. اعراب به آن علم احکام نجوم و غربیان آنرا آسترولوژی می نامند.
 
تاریخ شناسان هر قومی سعی می کنند ریشه این دانش را به قوم خود نسبت دهند؛ حال آنکه بیشتر تحقیقات موکد آن است که این دانش در بین النهرین، بابل، کلده و ایران از قدمت بیشتری برخوردار است.
 
متاسفانه علیرغم قدمت این دانش در ایران، از نجوم ایرانی جز اندکی باقی نمانده. آنچه باقیست معدود آثاریست که از حوزه تفکر اسلامی نقل شده و یا میراثیست که بدست هندیان سپرده شده است.
 
فقدان ابزار محاسباتی صحیح، آمیختگی با خرافات، سودجویی شارلاتان ها، عدم توانایی تبیین صحیح این دانش طی سبب طرد شدن آن از مجامع علمی بود. اما در قرن اخیر بار دیگر درهای دانشگاهها و مراکز آکادمیک به روی این دانش گشوده شد.
 
پرداختن به همه ابعاد این دانش امری بس دشوار است اما در حد توان در این سایت معرفی تاریخ – ابزار – تفکرات و ابعاد گوناگون آن می پردازیم. 

 

ورود کاربران
نام کاربري :

رمز عبور :

مرا به خاطر بسپار
رمز خود را فراموش کرده ام
ÓÊÇÑå ÔäÇÓí¡ äÑã ÇÝÒÇÑ äÌæãí ÊÔÊÑ¡ ÏÇäáæÏ äÑã ÇÝÒÇÑ
گروههاي مقالات